Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple iMac 24 M4 CTO 10 Core CPU 10 Core GPU 16GB 2TB Green
Short Description: Apple iMac 24 M4 CTO 10 Core CPU 10 Core GPU 16GB 2TB
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year International/Local warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | • |
| Brand | • |
| Input Method | • |
| Ethernet | • |
| Game DVR | • |
| Memory Bandwidth | • |
| Data Transfer Speed | • |
| Quick Resume | • |
| Bluetooth | • |
| Usb | • |
| Wifi | • |
| HDMI | • |
| CPU | • |
| GPU | • |
| RAM | • |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | • |
| Optical Drive | • |
| Video Out | • |
| Audio | • |
| General Features | |
|---|---|
| Series | • |
| Type | • |
| Model | CTO |
| Screen Size | 24inch |
| Color | Green |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | • |
| Analog/Digital Display | • |
| Buttons | • |
| Operating System | macOS |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | • |
| Chip | M4 |
| No of Cores | 4 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | 10 Core GPU |
| CPU | 10 Core CPU |
| Neural Engine | 16-core Neural Engine |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | • |
| Screen Size | 24inch |
| Display Size | • |
| Display Pixel | • |
| Display Area | • |
| Resolution | 4480 X 2520 |
| Technology | 4.5K Retina display |
| Sctrach Resistant Display | • |
| Pixel Density | • |
| Touch Screen | • |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | • |
| Back Camera | • |
| Auto Focus | • |
| Built-in Flash | • |
| Zoom | • |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | 2TB |
| Internal Storage | • |
| RAM | 16GB |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Numeric Keyboard | No |
| Sensor | • |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | • |
| Magsafe | • |
| Magnetic Connector | • |
| Headphone Jack | Yes |
| USB | Yes |
| Display Port | Yes |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | Wi-Fi 6E (802.11ax)4 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| WebCam | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Speakers | High-fidelity six-speaker system with force-cancelling woofers |
| Mic | • |
| NFC | • |
| 5G/4G | • |
| Video Recorder | • |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | • |
| Proximity Sensor | • |
| Lidar Scanner | • |
| Barometer | • |
| Magnet Array | • |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | • |
| Battery Timing | • |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | • |
| Video Playback Streamed | • |
| Audio Playback | • |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | • |
| Height | • |
| Depth | • |
| Weight | • |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | • |
| Heart Sensor | • |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | Yes |
| Magic Mouse | Yes |
| Magic Trackpad | Yes |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | Yes |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | Yes |
| USB C to Lightning Cable | • |
| Lightning to USB A Cable | • |
| Power Adaptor | 143W power adapter |
Frequently Asked Questions
It incorporates a high-resolution 12MP Center Stage camera sensor. It dynamically crops and tracks your movement to keep you centered in the frame during calls, and supports Desk View, a clever trick that simultaneously shares your face and a top-down view of your physical desk surface.
On this premium 10-core, 4-port system tier, a Gigabit Ethernet port is built directly into the external 143W power adapter block. Your internet line plugs into the power brick on the floor, allowing data and electricity to travel to the screen through a single magnetic braided cable.
The advanced display controller built onto the 10-core M4 chip allows you to connect and run up to two external secondary displays simultaneously at up to 6K resolution at 60Hz. Alternatively, it can drive a single external screen at up to 8K resolution at 120Hz.