Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple iMac 24 inches M1 8GB 256GB MGTF3 Silver
Short Description: Apple iMac 24 inches M1 8GB 256GB MGTF3
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year local/International Warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | • |
| Brand | • |
| Input Method | • |
| Ethernet | • |
| Game DVR | • |
| Memory Bandwidth | • |
| Data Transfer Speed | • |
| Quick Resume | • |
| Bluetooth | • |
| Usb | • |
| Wifi | • |
| HDMI | • |
| CPU | • |
| GPU | • |
| RAM | • |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | • |
| Optical Drive | • |
| Video Out | • |
| Audio | • |
| General Features | |
|---|---|
| Series | • |
| Type | • |
| Model | iMac |
| Screen Size | 24 Inches |
| Color | Pink, Blue, Green, Silver, Yellow, Orange, Purple |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | • |
| Analog/Digital Display | • |
| Buttons | • |
| Operating System | MacOS Ventura |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | • |
| Chip | M1 |
| No of Cores | 2 performance and 4 efficiency cores |
| GPU | 7 Core GPU |
| CPU | 8 Core CPU |
| Neural Engine | 16 Core Neural Engine |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | • |
| Screen Size | 24 Inches |
| Display Size | • |
| Display Pixel | • |
| Display Area | • |
| Resolution | 4480 x 2520 Resolution |
| Technology | 4.5K Retina display |
| Sctrach Resistant Display | • |
| Pixel Density | • |
| Touch Screen | • |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | • |
| Back Camera | • |
| Auto Focus | • |
| Built-in Flash | • |
| Zoom | • |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | 256GB |
| Internal Storage | • |
| RAM | 8GB |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint | Yes |
| Numeric Keyboard | Yes |
| Sensor | No |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | • |
| Magsafe | • |
| Magnetic Connector | • |
| Headphone Jack | Yes |
| USB | USB 3 |
| Display Port | No |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | 802.11ax Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.0 |
| Camera | 1080p |
| WebCam | 1080p |
| Speakers | Yes |
| Mic | • |
| NFC | • |
| 5G/4G | • |
| Video Recorder | • |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | • |
| Proximity Sensor | • |
| Lidar Scanner | • |
| Barometer | • |
| Magnet Array | • |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | • |
| Battery Timing | • |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | • |
| Video Playback Streamed | • |
| Audio Playback | • |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | • |
| Height | • |
| Depth | • |
| Weight | • |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | • |
| Heart Sensor | • |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | Yes |
| Magic Mouse | Yes |
| Magic Trackpad | No |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | Yes |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | Yes |
| USB C to Lightning Cable | Yes |
| Lightning to USB A Cable | Yes |
| Power Adaptor | Yes |
Frequently Asked Questions
Because the 7-core GPU engine runs incredibly cool and draws very little power, the MGTF3 utilizes a highly efficient single-fan internal thermal design. It remains functionally silent under daily workloads.
Though marketed universally under the 24-inch category, the active viewing real estate measured diagonally across the display panel is precisely 23.5 inches.
The graphics display engine on the baseline M1 chip natively supports only one external monitor at up to 6K resolution operating at 60Hz.