Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple iMac 24 Inch M3 MQRD3 8 Core CPU 8 Core GPU 8GB Ram 256GB SSD Pink
Short Description: Apple iMac 24 Inch M3 MQRD3 8 Core CPU 8 Core GPU 8GB Ram 256GB SSD Pink
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year International/Local warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | • |
| Brand | • |
| Input Method | • |
| Ethernet | • |
| Game DVR | • |
| Memory Bandwidth | • |
| Data Transfer Speed | • |
| Quick Resume | • |
| Bluetooth | • |
| Usb | • |
| Wifi | • |
| HDMI | • |
| CPU | • |
| GPU | • |
| RAM | • |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | • |
| Optical Drive | • |
| Video Out | • |
| Audio | • |
| General Features | |
|---|---|
| Series | • |
| Type | • |
| Model | MQRD3 |
| Screen Size | 24 Inches |
| Color | Blue, Green, Pink, Silver |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | • |
| Analog/Digital Display | • |
| Buttons | • |
| Operating System | Mac OSX Sonama |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | • |
| Chip | M3 |
| No of Cores | 4 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | 8 Core GPU |
| CPU | 8 Core CPU |
| Neural Engine | • |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | • |
| Screen Size | 24 Inches |
| Display Size | • |
| Display Pixel | • |
| Display Area | • |
| Resolution | 4480 x 2520 |
| Technology | 4.5K Retina display |
| Sctrach Resistant Display | • |
| Pixel Density | • |
| Touch Screen | • |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | • |
| Back Camera | • |
| Auto Focus | • |
| Built-in Flash | • |
| Zoom | • |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | 256GB |
| Internal Storage | • |
| RAM | 8GB |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint | Yes |
| Numeric Keyboard | Yes |
| Sensor | No |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | Thunderbolt 3 |
| HDMI | • |
| Magsafe | • |
| Magnetic Connector | • |
| Headphone Jack | Yes |
| USB | USB 3.1 Gen 2 |
| Display Port | Yes |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | Yes Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Camera | • |
| WebCam | • |
| Speakers | Yes |
| Mic | • |
| NFC | • |
| 5G/4G | • |
| Video Recorder | • |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | • |
| Proximity Sensor | • |
| Lidar Scanner | • |
| Barometer | • |
| Magnet Array | • |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | • |
| Battery Timing | • |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | • |
| Video Playback Streamed | • |
| Audio Playback | • |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | • |
| Height | • |
| Depth | • |
| Weight | • |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | • |
| Heart Sensor | • |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | Yes |
| Magic Mouse | Yes |
| Magic Trackpad | No |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | Yes |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | Yes |
| USB C to Lightning Cable | Yes |
| Lightning to USB A Cable | Yes |
| Power Adaptor | No |
Frequently Asked Questions
Both are ultra-fast Thunderbolt 4 / USB 4 slots that support video output (DisplayPort), data transfer up to 40Gb/s, and daisy-chaining compatible peripherals.
Yes. Despite being the base spec, the 16-core Neural Engine paired with the M3 chip fully supports Apple Intelligence tools embedded in modern macOS updates.
The M3 chip natively supports one external monitor with up to 6K resolution operating at 60Hz via either of its Thunderbolt ports.