Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple Watch Ultra 3 Titanium 49mm Milanese Loop
Short Description: Apple Watch Ultra 3 Titanium 49mm
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year Local / International Warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | • |
| Brand | • |
| Input Method | • |
| Ethernet | • |
| Game DVR | • |
| Memory Bandwidth | • |
| Data Transfer Speed | • |
| Quick Resume | • |
| Bluetooth | • |
| Usb | • |
| Wifi | • |
| HDMI | • |
| CPU | • |
| GPU | • |
| RAM | • |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | • |
| Optical Drive | • |
| Video Out | • |
| Audio | • |
| General Features | |
|---|---|
| Series | Apple Watch Ultra 3 |
| Type | Apple Watch Ultra 3 |
| Model | • |
| Screen Size | 49mm |
| Color | Natural, Black |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | GPS+Cellular |
| Analog/Digital Display | Digital |
| Buttons | • |
| Operating System | • |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | S10 chip with 64‑bit dual core processor |
| Chip | S10 |
| No of Cores | 4-core Neural Engine |
| GPU | • |
| CPU | • |
| Neural Engine | • |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | Always‑On Retina display with wide‑angle OLEDs and LTPO |
| Screen Size | 49mm |
| Display Size | 49mm |
| Display Pixel | 326 pixels per inch |
| Display Area | 1.92 |
| Resolution | • |
| Technology | • |
| Sctrach Resistant Display | • |
| Pixel Density | • |
| Touch Screen | • |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | • |
| Back Camera | • |
| Auto Focus | • |
| Built-in Flash | • |
| Zoom | • |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | • |
| Internal Storage | • |
| RAM | • |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | • |
| Fingerprint | • |
| Numeric Keyboard | • |
| Sensor | • |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | • |
| HDMI | • |
| Magsafe | • |
| Magnetic Connector | • |
| Headphone Jack | • |
| USB | • |
| Display Port | • |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Camera | • |
| WebCam | • |
| Speakers | YES |
| Mic | YES |
| NFC | • |
| 5G/4G | • |
| Video Recorder | • |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | • |
| Proximity Sensor | • |
| Lidar Scanner | • |
| Barometer | • |
| Magnet Array | • |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | Built-in rechargeable lithium-ion battery |
| Battery Timing | up to 42 hours of normal use Up to 72 hours in Low Power Mode |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | • |
| Video Playback Streamed | • |
| Audio Playback | • |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 44mm |
| Height | 49mm |
| Depth | 12mm |
| Weight | (natural): 61.6 grams / (black): 61.8 grams |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | Water resistance 100m (swim, snorkel, scuba, high-speed water sports) under ISO standard 22810:2010 |
| Heart Sensor | Electrical heart sensor |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | • |
| Magic Mouse | • |
| Magic Trackpad | • |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | • |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | • |
| USB C to Lightning Cable | • |
| Lightning to USB A Cable | • |
| Power Adaptor | • |
Frequently Asked Questions
It features a stunning Always-On Retina display that reaches a peak brightness of 3,000 nits, ensuring perfect legibility in direct sunlight.
It is equipped with the S10 SiP (System in Package), which provides significant improvements in processing speed and power efficiency, enabling advanced health metrics and on-device Siri interactions.
The price for the Apple Watch Ultra 3 with Titanium Milanese Loop is PKR 275,000.