Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple Watch SE 3 Aluminium Case 40mm GPS
Short Description: Apple Watch SE 3 Aluminium Case 40mm GPS
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year Local / International Warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | • |
| Brand | • |
| Input Method | • |
| Ethernet | • |
| Game DVR | • |
| Memory Bandwidth | • |
| Data Transfer Speed | • |
| Quick Resume | • |
| Bluetooth | • |
| Usb | • |
| Wifi | • |
| HDMI | • |
| CPU | • |
| GPU | • |
| RAM | • |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | • |
| Optical Drive | • |
| Video Out | • |
| Audio | • |
| General Features | |
|---|---|
| Series | Apple Watch SE 3 |
| Type | Apple Watch SE 3 |
| Model | • |
| Screen Size | 40mm |
| Color | Starlight, Midnight |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | GPS |
| Analog/Digital Display | Digital |
| Buttons | • |
| Operating System | • |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | S10 chip with 64‑bit dual core processor |
| Chip | S10 chip |
| No of Cores | 4‑core Neural Engine |
| GPU | • |
| CPU | • |
| Neural Engine | • |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | Always-On Retina display with OLED and LTPO |
| Screen Size | 40mm |
| Display Size | 40mm |
| Display Pixel | 326 pixels per inch |
| Display Area | 1.78 |
| Resolution | • |
| Technology | • |
| Sctrach Resistant Display | • |
| Pixel Density | • |
| Touch Screen | • |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | • |
| Back Camera | • |
| Auto Focus | • |
| Built-in Flash | • |
| Zoom | • |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | • |
| Internal Storage | • |
| RAM | • |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | • |
| Fingerprint | • |
| Numeric Keyboard | • |
| Sensor | • |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | • |
| HDMI | • |
| Magsafe | • |
| Magnetic Connector | • |
| Headphone Jack | • |
| USB | • |
| Display Port | • |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Camera | • |
| WebCam | • |
| Speakers | YES |
| Mic | YES |
| NFC | • |
| 5G/4G | • |
| Video Recorder | • |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | • |
| Proximity Sensor | • |
| Lidar Scanner | • |
| Barometer | • |
| Magnet Array | • |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | Built‑in rechargeable lithium‑ion battery |
| Battery Timing | up to 18 hours of normal use Up to 32 hours in Low Power Mode |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | • |
| Video Playback Streamed | • |
| Audio Playback | • |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 34mm |
| Height | 40mm |
| Depth | 10.7mm |
| Weight | 26.3 grams |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | Water resistance 50m (swimproof) |
| Heart Sensor | Second-generation optical heart sensor |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | • |
| Magic Mouse | • |
| Magic Trackpad | • |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | • |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | • |
| USB C to Lightning Cable | • |
| Lightning to USB A Cable | • |
| Power Adaptor | • |
Frequently Asked Questions
The GPS-only model (this one) requires your iPhone to be nearby for data-heavy tasks like streaming music or sending messages. The "GPS + Cellular" model has a built-in eSIM, allowing you to stay connected (calls, texts, maps) even when you leave your phone at home.
Yes. The SE 3 is rated for 50 meters of water resistance, making it completely safe for swimming in pools or the ocean.
The 40mm case is the most compact option in the current lineup, making it incredibly lightweight and unobtrusive. It is ideal for users with smaller wrists or those who prefer a low-profile watch that remains comfortable during sleep tracking and high-intensity workouts.