Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple Watch Series 11 Aluminium Case 42mm GPS
Short Description: Apple Watch Series 11 Aluminium Case 42mm GPS
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year Local / International Warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | • |
| Brand | • |
| Input Method | • |
| Ethernet | • |
| Game DVR | • |
| Memory Bandwidth | • |
| Data Transfer Speed | • |
| Quick Resume | • |
| Bluetooth | • |
| Usb | • |
| Wifi | • |
| HDMI | • |
| CPU | • |
| GPU | • |
| RAM | • |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | • |
| Optical Drive | • |
| Video Out | • |
| Audio | • |
| General Features | |
|---|---|
| Series | Apple Watch Series 11 |
| Type | Apple Watch Series 11 |
| Model | • |
| Screen Size | 42mm |
| Color | Space Gray, Silver, Rose Gold, Jet Black |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | GPS |
| Analog/Digital Display | Digital |
| Buttons | • |
| Operating System | • |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | S10 chip with 64‑bit dual-core processor |
| Chip | S10 chip |
| No of Cores | 4‑core Neural Engine |
| GPU | • |
| CPU | • |
| Neural Engine | • |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | Always‑On Retina display with wide‑angle OLEDs and LTPO3 |
| Screen Size | 42mm |
| Display Size | 42mm |
| Display Pixel | 326 pixels per inch |
| Display Area | 1.96 |
| Resolution | • |
| Technology | • |
| Sctrach Resistant Display | • |
| Pixel Density | • |
| Touch Screen | • |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | • |
| Back Camera | • |
| Auto Focus | • |
| Built-in Flash | • |
| Zoom | • |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | • |
| Internal Storage | • |
| RAM | • |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | • |
| Fingerprint | • |
| Numeric Keyboard | • |
| Sensor | • |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | • |
| HDMI | • |
| Magsafe | • |
| Magnetic Connector | • |
| Headphone Jack | • |
| USB | • |
| Display Port | • |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Camera | • |
| WebCam | • |
| Speakers | YES |
| Mic | YES |
| NFC | • |
| 5G/4G | • |
| Video Recorder | • |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | • |
| Proximity Sensor | • |
| Lidar Scanner | • |
| Barometer | • |
| Magnet Array | • |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | Built‑in rechargeable lithium‑ion battery |
| Battery Timing | up to 24 hours of normal use Up to 38 hours in Low Power Mode |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | • |
| Video Playback Streamed | • |
| Audio Playback | • |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 36mm |
| Height | 42mm |
| Depth | 9.7mm |
| Weight | 30.3 grams |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | Water resistance 50m (swimproof) |
| Heart Sensor | Electrical heart sensor |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | • |
| Magic Mouse | • |
| Magic Trackpad | • |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | • |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | • |
| USB C to Lightning Cable | • |
| Lightning to USB A Cable | • |
| Power Adaptor | • |
Frequently Asked Questions
The Series 11 is built for a 24-hour cycle. You get 24 hours of normal use and up to 38 hours in Low Power Mode. Because it is fast-charge capable, a quick 30-minute charge gets you back to 80% battery a very useful feature if you use your watch to track sleep at night.
Yes. Aluminum is preferred by many for its lightweight feel, which is excellent for sleep tracking and high-intensity workouts. The Series 11 uses a strengthened Ion-X glass display, which provides excellent protection against surface scratches and bumps. While it isn't as scratch-resistant as the Sapphire Crystal found on Titanium models, it is highly durable for typical daily wear.
The GPS-only model requires your iPhone to be within Bluetooth or Wi-Fi range to handle data-heavy tasks like streaming music, sending iMessages, or getting real-time map directions. The "GPS + Cellular" version includes a built-in eSIM, allowing you to leave your iPhone behind entirely. If you typically exercise with your phone or are rarely without it, the GPS model offers a more cost-effective solution.