Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple Iphone 17 Pro 512GB
Short Description: Apple Iphone 17 Pro 512GB
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year Local / International Warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | • |
| Brand | • |
| Input Method | • |
| Ethernet | • |
| Game DVR | • |
| Memory Bandwidth | • |
| Data Transfer Speed | • |
| Quick Resume | • |
| Bluetooth | • |
| Usb | • |
| Wifi | • |
| HDMI | • |
| CPU | • |
| GPU | • |
| RAM | • |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | • |
| Optical Drive | • |
| Video Out | • |
| Audio | • |
| General Features | |
|---|---|
| Series | 17 Pro |
| Type | 17 Pro |
| Model | Apple iphone 17 pro |
| Screen Size | 6.3‑inch |
| Color | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | • |
| Analog/Digital Display | • |
| Buttons | • |
| Operating System | iOs 26 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | • |
| Chip | A19 Pro |
| No of Cores | 6‑core CPU |
| GPU | 5‑core GPU |
| CPU | 6‑core CPU with 2 performance and 4 efficiency cores |
| Neural Engine | 16‑core Neural Engine |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | • |
| Screen Size | 6.3‑inch |
| Display Size | • |
| Display Pixel | • |
| Display Area | • |
| Resolution | 2622‑by‑1206-pixel |
| Technology | Super Retina XDR display |
| Sctrach Resistant Display | YES |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Touch Screen | • |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | 18MP Center Stage camera |
| Back Camera | 48MP Pro Fusion camera system |
| Auto Focus | Hybrid Focus Pixels, 3D sensor‑shift optical image stabilization and autofocus, tetraprism design |
| Built-in Flash | YES |
| Zoom | Digital zoom up to 40x |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | • |
| Internal Storage | 512GB |
| RAM | 12GB |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | • |
| Fingerprint | • |
| Numeric Keyboard | • |
| Sensor | • |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | • |
| HDMI | • |
| Magsafe | MagSafe wireless charging up to 25W |
| Magnetic Connector | • |
| Headphone Jack | NO |
| USB | • |
| Display Port | • |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | Wi‑Fi 7 (802.11be) with 2x2 MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| Camera | • |
| WebCam | • |
| Speakers | YES |
| Mic | • |
| NFC | • |
| 5G/4G | • |
| Video Recorder | • |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | YES |
| Proximity Sensor | YES |
| Lidar Scanner | YES |
| Barometer | YES |
| Magnet Array | YES |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | • |
| Battery Timing | • |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | Supported formats include HEVC, H.264, AV1, and ProRes |
| Video Playback Streamed | Up to 4K HDR AirPlay for mirroring, photos, and video out to Apple TV (2nd generation or later) or AirPlay‑enabled smart TV |
| Audio Playback | Supported formats include AAC, APAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, and Dolby Atmos |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | • |
| Height | • |
| Depth | • |
| Weight | • |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | • |
| Heart Sensor | • |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | • |
| Magic Mouse | • |
| Magic Trackpad | • |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | • |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | • |
| USB C to Lightning Cable | • |
| Lightning to USB A Cable | • |
| Power Adaptor | • |
Frequently Asked Questions
It is equipped with the A19 Pro chip, built on an advanced 3nm process.
The 512GB capacity is a mechanical necessity for creators. It provides the high-speed NAND bandwidth and storage headroom required to record 4K ProRes video at 120 fps directly to the internal drive, and it comfortably holds large libraries of 48MP ProRAW photos and on-device AI models.
The price of the 512GB iPhone 17 Pro is PKR 608,500.