| GENERAL SPECS |
|---|
| Operating system | Windows 10 Home |
| Built-in camera | Yes |
| 3G (UMTS) | No |
| Wireless network | Yes |
| VGA out | No |
| Screen size | 12.3? PixelSense? Display |
| GENERAL |
|---|
| Buttons | Yes |
| Operating system | Windows 10 Home |
| AUDIO FEATURES |
|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Dual far-field Studio Mics 1.6W stereo speakers with Dolby? Audio? Premium |
| CAMERA |
|---|
| Built-in camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Flash type | |
| Digital zoom (still image) | |
| Efficient numbers of pixels | 8.0MP rear-facing autofocus camera with 1080p full HD video |
| Maximum resolution (still) | |
| Number of cameras | 2pc |
| Resolution 2nd Camera | 5.0MP front-facing camera with 1080p full HD video |
| Video recorder | Yes |
| Digital zoom (video) | |
| Maximum number of fps when recording | |
| Maximum resolution (video) | 1080p full HD video |
| Lamp | |
| COMMUNICATION |
|---|
| 3G (UMTS) | No |
HSPA  | No |
| Speed (down) | |
| Speed (up) | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profile | Yes |
| Version | v5.0 |
| Built-in FM transmitter | |
| EDGE | No |
| Frequency band | |
| GPRS | No |
| IR | No |
| Network connection | |
Supports NFC  | |
| Support for IP technology | |
| Web and email functions | |
| Wireless network | Yes |
Support media sharing  | |
| Type | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
| COMPATIBILITY |
|---|
DLNA certified  | |
| Type | |
| Dockable | Yes |
| Keyboard dock included | |
| CONNECTORS |
|---|
HDMI  | No |
| Headphone output | Yes |
| Microphone input | Yes |
| S/PDIF out | |
| USB | Yes |
| Charging via USB | No |
| USB 2.0 ports | |
| USB 3.0 ports | No |
| USB ports (total) | |
| VGA out | No |
| DECODERS |
|---|
FM radio  | No |
| Supported audio files | |
| Supported image files | |
| Supported video files | |
| DESIGN |
|---|
| Colour | Platinum |
| DIMENSIONS |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 11.5? x 7.9? x 0.33? (292 mm x 201 mm x 8.5 mm) |
| Weight | 1.70 lb (775 g) |
| FEATURES |
|---|
| Built in GPS navigation | |
| Integrated geotagging | |
| Type of GPS | |
| Built-in internet services | |
| IMAGE PROPERTIES |
|---|
Backlight  | |
| Pivot function | |
| Type | |
| Scratch resistant display | |
Screen resolution  | 2736 x 1824 (267 PPI) |
| Screen size | 12.3? PixelSense? Display |
Simultaneous touch points  | 10 point multi-touch |
Type of technology  | |
| MEMORY |
|---|
Memory Speed  | |
| RAM size | 8GB RAM |
| Type of memory | LPDDR4x RAM |
| POWER SUPPLY |
|---|
| Battery capacity | |
Battery life  | Up to 10.5 hours of typical device usage |
battery type  | |
| PROCESSOR |
|---|
Graphics processor  | Yes |
| Graphics processor type | Intel? Core? i5-1035G4 |
| Processor core type | Quad-core |
| Processor speed | |
| SoC (System on Chip) | |
Type of processor  | Intel? Iris? Plus Graphics |
| STORAGE |
|---|
| Internal storage space | 128GB SSD |
| Internal storage space (type) | Solid-state drive (SSD) options |
| Memory card readers | |
| Compatible memory cards | |
Including memory card  | |
| Maximum amount of memory | |
| MISCELLANEOUS |
|---|
release year  | 2019 |
| LINKS |
|---|
| Product page | https://www.microsoft.com/en-us/p/surface-pro-7/8N17J0M5ZZQS/D4M3?activetab=techspecs |
| Manual | https://www.microsoft.com/en-us/p/surface-pro-7/8N17J0M5ZZQS/D4M3?activetab=techspecs |
| Warranty | 1 Year International warranty |