| GENERAL SPECS |
|---|
| Processor Type | Intel Core i7 9th Generation |
| Processor Speed | 2.6GHz |
Hard drive size  | No |
| Installed RAM | 16GB |
| Screen size | 15.6 |
| Operating system (Primary) | MacOS Catalina |
| PROCESSOR |
|---|
| Processor Type | Intel Core i7 9th Generation |
| Processor Model | |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| Max Turbo Frequency | Turbo Boost up to 4.5GHz |
| Processor Bits | 64 Bits |
| Processor Threads | |
| No of Cores | 6-core |
| L2 cache | |
| L3 cache | 12MB |
Bus speed  | |
| Chipset | Intel |
| MEMORY |
|---|
| Number of memry slots | 1 Slots |
| Installed RAM | 16GB |
| Maximum memory | |
| Type of memory | 2666MHz DDR4 onboard memory |
| STORAGE |
|---|
Hard drive size  | No |
| Hard drive speed | |
Optical Drive  | No |
| Type of harddrive | |
| Card Reader | No |
| SSD | Yes |
| Number of SSDs | 1 |
| SSD size | 512GB |
| GRAPHICS |
|---|
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | AMD Radeon Pro 5300M with 4GB of GDDR6 memory and automatic graphics switching Intel UHD Graphics 630 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Maximum shared graphics memory | |
| DISPLAY |
|---|
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6 |
| Screen surface | 16?inch (diagonal) LED?backlit display with IPS technology; 3072?by?1920 native resolution at 226 pixels per inch with support for millions of colors |
Screen resolution  | 3072?by?1920 |
Touchscreen  | No |
| DESIGN |
|---|
| Colors | space gray |
| Dimensions (WxHxD) | Height: 0.64 inch (1.62 cm) Width: 14.09 inches (35.79 cm) Depth: 9.68 inches (24.59 cm |
Weight  | 4.3 pounds (2.0 kg)3 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
Backlit keyboard  | |
| CONNECTIVITY |
|---|
| 3G | No |
| EDGE | No |
| Bluetooth | Yes |
| Type of bluetooth | v5.0 |
| LAN | |
| Modem | |
Wireless/Wifi  | Yes |
| Type | IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Infrared | No |
| CONNECTORS |
|---|
| DVI out | No |
| eSATA | No |
| Firewire | No |
| Headphone output | Yes |
| Microphone input | Yes |
| Parallel port | |
S/PDIF out  | |
| Serial port | |
| TV-out | |
| USB | Yes |
| USB 2.0 | |
| USB 3.0 | |
USB Ports (Total)  | |
HDMI  | Yes |
| Number of outputs | 1 HDMI |
| HDMI version | |
VGA Output  | Yes |
| POWER |
|---|
| Battery life | Up to 11 hours wireless web, Up to 11 hours Apple TV app movie playback, Up to 30 days of standby time |
Battery type  | lithium?polymer |
| No of cells | |
| MISCELLANEOUS |
|---|
| Camera | Yes |
| No. of effective pixels | 720p FaceTime HD camera |
| Remote Control | No |
| SOFTWARE |
|---|
| 32/64-bit OS | 64-bit |
| Operating system (Primary) | MacOS Catalina |
| OS (Secondary) | |
| Included software | |
| LINKS |
|---|
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro-16/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro-16/specs/ |
| Warranty | 1 year warranty |