| GENERAL SPECS |
|---|
| Camera Pixels | Triple 12MP |
Touchscreen  | Yes |
| Battery capacity | 3687 mAh |
| 4G LTE | Yes |
| Screen size | 6.7 |
| Operating system | iOS 14.1 |
| DISPLAY |
|---|
| Display technology | Super Retina XDR OLED |
| Display | Super Retina |
Number of colours  | 16M |
| Scratch resistant display | Yes |
| Protection | oleophobic coating |
Screen resolution  | 1284 x 2778 |
| Screen size | 6.7 |
| Pixel density | 458 ppi |
Touchscreen  | Yes |
Simultaneous touch points  | |
Type of technology  | |
Dual screens  | |
| STORAGE |
|---|
Internal storage space  | 256GB |
| Memory card readers | No |
| ROM memory | Yes |
| Memory quantity | 256GB |
| CAMERA |
|---|
| Built-in camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Digital zoom (still image) | YES |
| Camera Pixels | Triple 12MP |
| Maximum resolution (still) | |
| Number of cameras | 4 PC |
| Resolution 2nd camera | 12MP |
| Optical zoom | Yes |
| Video recorder | Yes |
| Digital zoom (video) | Yes |
Maximum numbers of fps when recording  | 240fps |
| Maximum resolution (video) | 4K |
| Torch/Lamp | Yes |
| PROCESSOR |
|---|
Graphics processor  | Yes |
| Graphics processor type | APPLE GPU |
| Processor core type | 4-core graphics |
| Processor speed | |
| RAM | Yes |
| Memory quantity | 6GB |
| SoC (System on Chip) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| CPU type | Hexa Core |
| COMMUNICATION |
|---|
| 2G (GSM) | Yes |
Stand-by time (2G)  | |
Talk time (2G)  | |
| EDGE | Yes |
| GPRS | Yes |
| 3G (UMTS) | Yes |
| Stand-by time (3G) | |
| Talk time (3G) | |
HSPA  | Yes |
| HSUPA: Speed (down) | |
| HSDPA: Speed (up) | |
| 4G LTE | Yes |
| 4G: Speed (down/up) | |
| Stand by time (4G) | |
| Talk time (4G) | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profile | A2DP, LE |
| Version | 5.0 |
| Built-in navigation system | Yes |
| Type of GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
Integrated geotagging  | |
| IR | |
| Support for IP telephony | |
| Supports NFC | Yes |
| Wireless network (Wi-Fi) | Yes |
| Supports media sharing | Yes |
| Type | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| DESIGN |
|---|
| Colour | BLUE, GRAY, SILVER |
| Sliding | No |
| Physical keyboard/numpad | NO |
| FEATURES |
|---|
| Features (detail) | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
Shock resistant  | |
| Dual SIM card support | |
| Voice dialing | |
| Water resistant | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Supports wireless charging | No |
| COMPATIBILITY |
|---|
DLNA certified  | |
| OpenGL ES | |
| Java | |
| CONNECTORS |
|---|
| 3.5mm headphone output | |
| Type of connection | |
| USB | Yes |
| Charging via USB | Yes |
| Type of USB connector | proprietary reversible connector |
USB version  | 2.0 |
| DIMENSIONS |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 160.8 x 78.1 x 7.4 mm |
Weight  | 189 g |
| POWER SUPPLY |
|---|
| Battery capacity | 3687 mAh |
| Exchangeable battery | No |
| SOFTWARE |
|---|
| Operating system | iOS 14.1 |
| MISCELLANEOUS |
|---|
Release year  | 2020, October 13 |
| Warranty | 1 Year Warranty |