| GENERAL SPECS |
|---|
| Camera Pixels | 12MP+12MP |
Touchscreen  | Yes |
| Battery capacity | 3110 mAh |
| 4G LTE | Yes |
| Screen size | 6.1 Inches |
| Operating system | IOS 13 |
| DISPLAY |
|---|
| Display technology | Liquid Retina IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colours, Multitouch |
| Display | IPS LCD |
Number of colours  | 16M Colours |
| Scratch resistant display | |
Screen resolution  | 828 x 1792 Pixels |
| Screen size | 6.1 Inches |
| Pixel density | 324 PPI |
Touchscreen  | Yes |
Simultaneous touch points  | |
Type of technology  | Touchscreen |
Dual screens  | |
| STORAGE |
|---|
Internal storage space  | 128GB |
| Memory card readers | No |
| ROM memory | Yes |
| Memory quantity | 128GB |
| CAMERA |
|---|
| Built-in camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Digital zoom (still image) | f/1.8 |
| Camera Pixels | 12MP+12MP |
| Maximum resolution (still) | 2160p |
| Number of cameras | 3PC |
| Resolution 2nd camera | 12MP |
| Optical zoom | Yes |
| Video recorder | Yes |
| Digital zoom (video) | Yes |
Maximum numbers of fps when recording  | 24/30/60fps |
| Maximum resolution (video) | 1080p |
| Torch/Lamp | Yes |
| PROCESSOR |
|---|
Graphics processor  | Yes |
| Graphics processor type | Apple A13 (7 nm+) |
| Processor core type | |
| Processor speed | |
| RAM | Yes |
| Memory quantity | 4GB |
| SoC (System on Chip) | |
| CPU type | |
| COMMUNICATION |
|---|
| 2G (GSM) | Yes |
Stand-by time (2G)  | SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
Talk time (2G)  | |
| EDGE | |
| GPRS | |
| 3G (UMTS) | Yes |
| Stand-by time (3G) | |
| Talk time (3G) | |
HSPA  | |
| 4G LTE | Yes |
| 4G: Speed (down/up) | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Stand by time (4G) | |
| Talk time (4G) | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profile | A2DP, LE |
| Version | v5.0 |
| Built-in navigation system | Yes |
| Type of GPS | Yes + A-GPS support, & GLONASS, GALILEO, QZSS |
Integrated geotagging  | |
| IR | |
| Support for IP telephony | |
| Supports NFC | Yes |
| Wireless network (Wi-Fi) | Yes |
| Supports media sharing | Yes |
| Type | |
| DESIGN |
|---|
| Colour | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| Sliding | |
| Physical keyboard/numpad | |
| FEATURES |
|---|
| Features (detail) | 625 nits, Dolby Vision, HDR10, True-tone, Wide colour gamut, 120 Hz touch-sensing |
Shock resistant  | |
| Dual SIM card support | |
| Voice dialling | |
| Water resistant | |
| Supports wireless charging | Yes |
| Built-in wireless charging | Yes |
| COMPATIBILITY |
|---|
DLNA certified  | |
| OpenGL ES | |
| Java | |
| CONNECTORS |
|---|
| 3.5mm headphone output | YES |
| Type of connection | 3.5 |
| USB | Yes |
| Charging via USB | Yes |
| Type of USB connector | proprietary reversible connector |
USB version  | 2.0 |
| DIMENSIONS |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
Weight  | 189 g |
| POWER SUPPLY |
|---|
| Battery capacity | 3110 mAh |
| Exchangeable battery | No |
| SOFTWARE |
|---|
| Operating system | IOS 13 |
| MISCELLANEOUS |
|---|
Release year  | 2019 |
| Warranty | 1 Year official Warranty |