Due To Fluctuation In Dirham and Dollar Rates Prices Has Been Changed Kindly Confirm The Price Before Placing The Order.
-
Isb: 0311-1127753
Lhr: 0311-1133050 -
Isb: 051-2120245
Lhr: 042-37874424 -
Khi: 0370-0327753
Khi: 021-35370777 - info@applemac.pk
Apple iPad Pro 12.9 M2 16GB 1TB Silver
Please Look for the Latest Products.
Call/WhatsApp
Info@applemac.pk
Short Description: Apple iPad Pro 12.9 M2 16GB 1TB Silver
Item Condition: New
Shipping Info: Doorstep Delivery - 24 to 48 Hours - All Over Pakistan
Stock Info: Available
Warranty: 1 Year International/Local warranty
| General Features | |
|---|---|
| Features | |
| Brand | |
| Input Method | |
| Ethernet | |
| Game DVR | |
| Memory Bandwidth | |
| Data Transfer Speed | |
| Quick Resume | |
| Bluetooth | |
| Usb | |
| Wifi | |
| HDMI | |
| CPU | |
| GPU | |
| RAM | |
| Internal Storage : (external / expandable storage) | |
| Optical Drive | |
| Video Out | |
| Audio | |
| General Features | |
|---|---|
| Series | IPAD PRO |
| Type | IPAD PRO |
| Model | iPad Pro |
| Screen Size | 12.9 inches |
| Color | Silver |
| Smart Watch | • |
| Gps/Cellular | • |
| Analog/Digital Display | • |
| Buttons | Yes |
| Operating System | iPadOS 16 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Apple M2 |
| Chip | M2 CHIP |
| No of Cores | 4 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | 10-core GPU |
| CPU | 8-core CPU |
| Neural Engine | • |
| Generation | • |
| Display | |
|---|---|
| Display Type | • |
| Screen Size | 12.9 inches |
| Display Size | • |
| Display Pixel | • |
| Display Area | • |
| Resolution | 2388 x1668 |
| Technology | Liquid Retina display |
| Sctrach Resistant Display | • |
| Pixel Density | • |
| Touch Screen | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | • |
| Back Camera | • |
| Auto Focus | • |
| Built-in Flash | • |
| Zoom | • |
| Memory | |
|---|---|
| SSD | 1TB |
| Internal Storage | • |
| RAM | 16GB |
| Design | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | • |
| Fingerprint | • |
| Numeric Keyboard | • |
| Sensor | • |
| Touch Bar | • |
| Ports & Slots | |
|---|---|
| Thunderbolt | • |
| HDMI | No |
| Magsafe | • |
| Magnetic Connector | No |
| Headphone Jack | Yes |
| USB | • |
| Display Port | • |
| Ethernet Port | • |
| Lightning Connector | • |
| Connection Port | • |
| Surface Connect Port | • |
| Surface Type Cover Port | • |
| Connectivity and Inputs | |
|---|---|
| Wifi | Wi‑Fi 6E 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Camera | Wide and Ultra Wide cameras Wide: 12MP |
| WebCam | Wide and Ultra Wide cameras Wide: 12MP |
| Speakers | Yes |
| Mic | Yes |
| NFC | • |
| 5G/4G | 5G |
| Video Recorder | 4K video recording at 24 fps, 25 fps, 30 fps, or 60 fps |
| Sensor | |
|---|---|
| Dual Beamforming Microphones | • |
| Dual Optical Sensors | • |
| Motion-Detecting Accelerometer | • |
| Speech-Detecting Accelerometer | • |
| Face ID | • |
| Proximity Sensor | • |
| Lidar Scanner | • |
| Barometer | • |
| Magnet Array | • |
| Accelerometer | • |
| Gyroscope | • |
| Magnatometer | • |
| Ambient Color Sensor | • |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Airpods Case | • |
| Talk Time | • |
| Listening Time | • |
| Battery Type | • |
| Battery Timing | • |
| Battery Charging | • |
| Video Playback | • |
| Video Playback Streamed | • |
| Audio Playback | • |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | • |
| Height | • |
| Depth | • |
| Weight | • |
| Other Features | |
|---|---|
| Voice Over | • |
| Hover Text | • |
| Increase Contrast | • |
| Reduce Motion | • |
| Closed Caption SDH Support | • |
| Audio Descriptions | • |
| Siri and Dictation | • |
| Type to Siri | • |
| Switch Control | |
| Water Resistant | • |
| Heart Sensor | • |
| Noise Cancellation | • |
| Transparency Mode | • |
| Configurable With | |
|---|---|
| Magic Keyboard | • |
| Magic Mouse | • |
| Magic Trackpad | • |
| In The Box | |
|---|---|
| Apple Tv | • |
| Siri Remote | • |
| Airpods | • |
| Lightning Charging Case | • |
| Documentation | • |
| Mac Pro | • |
| Mac Studio | |
| iMac | • |
| Mac Mini | • |
| Power Cord | • |
| USB C to Lightning Cable | • |
| Lightning to USB A Cable | • |
| Power Adaptor | • |
| LAUNCH | Announced | 2022, October 18 |
|---|---|---|
| Status | Coming soon. Exp. release 2022, October 26 |
| BODY | Dimensions | 280.6 x 214.9 x 6.4 mm (11.05 x 8.46 x 0.25 in) |
|---|---|---|
| Weight | 682 g (Wi-Fi), 685 g (5G) (1.50 lb) | |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame | |
| SIM | Nano-SIM, eSIM | |
| Stylus support (Bluetooth integration; magnetic) |
| DISPLAY | Type | Liquid Retina XDR mini-LED LCD, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1600 nits (peak) |
|---|---|---|
| Size | 12.9 inches, 515.3 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 2048 x 2732 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) | |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| PLATFORM | OS | iPadOS 16 |
|---|---|---|
| Chipset | Apple M2 | |
| CPU | Octa-core | |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
| MEMORY | Card slot | No |
|---|---|---|
| Internal | 16GB 1TB |
| MAIN CAMERA | Dual | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/3", 1.22µm, dual pixel PDAF 10 MP, f/2.4, 125˚ (ultrawide) TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
|---|---|---|
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR | |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS, ProRes, Cinematic mode (4K, 1080p) |
| SELFIE CAMERA | Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
|---|---|---|
| Features | Face detection, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| SOUND | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR | |
| Positioning | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) | |
| NFC | No | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 4), DisplayPort, magnetic connector |
| FEATURES | Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, barometer |
|---|
| BATTERY | Type | Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable |
|---|---|---|
| Charging | Fast charging 18W |
| MISC | Colors | Silver |
|---|
https://www.apple.com/ipad-pro/
Tags
Apple iPad Pro 12.9 M2 16GB 1TB Silver, Apple iPad Pro 12.9, Apple iPad Pro, Apple iPad,