| GENERAL SPECS |
|---|
| Operating system | iPadOS 13.4, upgradable to iPadOS 13.4.1 |
| Built-in camera | Yes |
| 3G (UMTS) | |
| Wireless network | Yes |
| VGA out | |
| Screen size | 11.0 inches |
| GENERAL |
|---|
| Buttons | |
| Operating system | iPadOS 13.4, upgradable to iPadOS 13.4.1 |
| AUDIO FEATURES |
|---|
| Built-in microphone | |
| Built-in speakers | |
| CAMERA |
|---|
| Built-in camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Flash type | |
| Digital zoom (still image) | |
| Efficient numbers of pixels | |
| Maximum resolution (still) | |
| Number of cameras | 12 MP+10 MP |
| Resolution 2nd Camera | 7 MP |
| Video recorder | |
| Lamp | |
| COMMUNICATION |
|---|
| 3G (UMTS) | |
HSPA  | |
| Speed (down) | |
| Speed (up) | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profile | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Version | 5.0 |
| Built-in FM transmitter | |
| EDGE | |
| Frequency band | |
| GPRS | |
| IR | |
| Network connection | |
Supports NFC  | No |
| Support for IP technology | |
| Web and email functions | |
| Wireless network | Yes |
Support media sharing  | |
| Type | Wi-Fi 802.11 |
| COMPATIBILITY |
|---|
DLNA certified  | |
| Type | |
| Dockable | |
| CONNECTORS |
|---|
HDMI  | Yes |
| Headphone output | Yes |
| Microphone input | |
| S/PDIF out | |
| USB | |
| VGA out | |
| DECODERS |
|---|
FM radio  | |
| Supported audio files | |
| Supported image files | |
| Supported video files | |
| DESIGN |
|---|
| Colour | Silver, Space Gray |
| DIMENSIONS |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 |
| Weight | 471 g (Wi-Fi), 473 g |
| FEATURES |
|---|
| Built in GPS navigation | |
| Integrated geotagging | |
| Type of GPS | |
| Built-in internet services | |
| IMAGE PROPERTIES |
|---|
Backlight  | |
| Pivot function | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Scratch resistant display | |
Screen resolution  | 1668 x 2388 |
| Screen size | 11.0 inches |
Simultaneous touch points  | |
Type of technology  | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| MEMORY |
|---|
Memory Speed  | |
| RAM size | 6GB RAM |
| Type of memory | |
| POWER SUPPLY |
|---|
| Battery capacity | 28.65 Wh |
Battery life  | Li-Po battery |
battery type  | Non-removable |
| PROCESSOR |
|---|
Graphics processor  | Yes |
| Graphics processor type | Apple GPU (8-core graphics) |
| Processor core type | Octa-core |
| Processor speed | 4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest |
| SoC (System on Chip) | Apple A12Z Bionic |
Type of processor  | |
| STORAGE |
|---|
| Internal storage space | 128GB |
| Internal storage space (type) | |
| Memory card readers | |
| Compatible memory cards | |
Including memory card  | |
| Maximum amount of memory | |
| MISCELLANEOUS |
|---|
release year  | Released 2020, March 19 |
| LINKS |
|---|
| Product page | https://www.apple.com/ipad-pro/specs/ |
| Manual | https://www.apple.com/ipad-pro/specs/ |
| Warranty | 1 year International warranty |